משלוחים חינם על כל המוצרים באתר!

ייחור פוטוס

צמח הפוטוס (Tradescantia spathacea), הוא צמח נוי פופולרי בשל העלווה האטרקטיבית ויכולת הטיפוס שלו לצד דרישות התחזוקה הצנועות שלו. ריבוי צמחי פוטוס באמצעות ייחורים הוא מאמץ מתגמל עבור מי ש מעוניין להרחיב את אוסף הצמחים שלהם ולחלוק אותם עם אחרים.  במאמר זה, נתעמק בעולם המרתק של ריבוי צמחי פוטוס, נחקור טכניקות ייחור פוטוס שונות ונחלוק עצות מומחים להצלחה.

הכרת צמח הפוטוס

לפני הצלילה לשיטות השונות לייחור פוטוס, חשוב להבין את המאפיינים הבסיסיים של הצמח. מקור הצמח הוא בג'ונגלים של מקסיקו וגואטמלה, והוא מתאפיין בעלים בולטים בצורת חרב עם גוונים מרהיבים של ירוק, סגול וכסף. צמחי הפוטוס משגשגים בסביבות חמות ולחות ומתאימים היטב לגידול פנימי כצמחי בית.
צמחי הפוטוס מייצרים פיצולים , הידועים גם כצמחים או גורים, שיוצאים מבסיס צמח האם. פיצולים אלו הם מועמדים מושלמים לריבוי, מכיוון שהם כבר בעלי המבנה הגנטי של צמח האם ויכולים להתפתח היטב בטיפול נאות.

צמח הפוטוס
צמח הפוטוס

טכניקות ריבוי פוטוס

ייחור והשרת פוטוס במים: חלוקה היא אחת השיטות הפשוטות והיעילות ביותר לייחור צמחי פוטוס. כדי לחלק את הצמח, הסר בזהירות ענף מתחת לנקודת הפיצול שלו באמצעות סכין חדה וסטרילית או מספריים. ודא שלכל ענף מחוברים שורשי אוויר משלו ( נקראים גם עיניים, ונראים כבליטות קטנות היוצאת מן הענף ומהם יתפתחו השורשים בהמשך) . הכניסו את הענף לכלי עם מים למספר ימים עדש שיתבסס ויתחיל להצמיח שורשים . לאחר התתפחות בית השורשים ניתן להעביר את הצמח לשתילה בעציץ.

שורשי אוויר של צמח פוטוס
שורשי אוויר (עיניים) של צמח פוטוס

ייחור והשרשת פוטוס באדמה:. בחרו גבעול בריא עם מספר עלים וחתכו אותו ממש מתחת לפיצול עלים באמצעות להב נקי וחד. הסר את העלים התחתונים כדי לחשוף את הפיצולים. טבלו את הקצה החתוך של הגבעול בהורמון השרשה (מומלץ אבל לא חובה) כדי לעודד את צמיחת השורשים, ואז שתלו אותו בעציץ מלא בתערובת עציצים לחה. שמור את החיתוך בסביבה חמה ולחה עם אור עקיף עד להתפתח שורשים.

 

השרשת פוטוס
ייחור פוטוס משורש ומוכן לשתילה

הרביית פוטוס לעצלנים – ללא צורך בייחור

כל מה שנדרש כאן הוא לתת לצמח להתפתח בתיווך של עציץ נוסף

 

טיפים של מומחים לייחור פוטוס מוצלח

  • בחרו צמחי הורה בריאים וללא מחלות כדי להבטיח את הצלחת ייחור הצמחים החדשים שלכם.
  • ספקו לצמח סביבה לחה להתפחות, בין ע"י התזת מיםבשפריצר או אפילו מכשיר לחות ביתי .
  • הימנעו מהשקיית יתר, מכיוון שצמחי פוטוס רגישים לריקבון שורשים. מומלץ לתת לאדמת הצמח להתייבש בין השקיות.
  • ספקו לצמח חלל מואר עם שמש לא ישירה לצמיחה והתפתחות מיטבית.
  • יש לעקוב אחר הצמחים החדשים שהתפתחו לאיתור סימנים של מזיקים או מחלות ולנקוט בפעולות מתאימות במידת הצורך.

ייחור צמחי פוטוס הוא תהליך מתגמל ומהנה המאפשר לכל אחד להרחיב את אוסף הצמחים שלו ולחלוק אותו עם אחרים. על ידי שימוש בטכניקות מתאימות תוכל לרבות בהצלחה צמחי פוטוס וליהנות מהעלווה המהממת שלהם במשך שנים רבות. בין אם תבחרו בחלוקה, ייחורי גזע או ייחורי עלים, התנסות בשיטות ייחור מגוונות היא דרך מהנה לטפח את אוסף הצמחים שלכם.

דילוג לתוכן