משלוחים חינם על כל המוצרים באתר!

ייחור במים

ריבוי באמצעות ייחורים של צמחי בית היא דרך מהנה ומתגמלת לחובבי צמחים להגדיל את הג'ונגל הביתי שלהם מבלי לשבור את הכיס. בעוד ייחור צמחים בקרקע היא השיטה המסורתית לריבוי צמחים, ייחור צמחים במים היא שיטה שצברה פופולריות לארך השנים בשל הפשטות והאטרקטיביות החזותית שלה במדריך זה, נחקור את אמנות הייחור במים, החל מבחירת המועמדים הנכונים ועד לטיפול בייחורים והשרשות.

בחירת צמחים מתאימים לייחור במים

לא כל צמחי הבית מתאימים לייחור במים, אך זנים נפוצים רבים משתרשים בקלות במים. Pothos (Epipremnum aureum), פילודנדרון, צמח עכביש (Chlorophytum comosum) וקולאוס (Plectranthus scutellarioides) הם רק כמה דוגמאות לצמחים המשגשגים כשהם נשתלים במים. לצורך הכנ ת הייחורים לשתילה בחר צמחי אם בריאים עם צמיחה נמרצת וללא סימני מחלות או עקה.

הכנת ייחורים

כדי לרבות צמחי בית במים, יש לקחת ייחורי גזע מצמח האם. השתמשו במספריים נקיות וחדות או מזמרה כדי לבצע חתך נקי ממש מתחת לצומת העלים השני , היכן עולים עלים מהגבעול. הסר את העלים מהחלק התחתון של החיתוך כדי למנוע מהם להירקב במים. כל חיתוך צריך להיות באורך של כ-15 ס"מ , עם לפחות פיצול אחד שיהיה שקוע במים.

שמירה על איכות המים

תחזוקה שוטפת של המים חיונית כדי להבטיח ריבוי מוצלח. יש להחליף את המים כל 1-2 שבועות כדי למנוע סטגנציה והצטברות של חיידקים. שטפו את השורשים בעדינות מתחת למים זורמים כדי להסיר כל פסולת או רפש. אם אתם מבחינים בריח רע או שינוי צבע במים, החליפו אותם מיד כדי למנוע ריקבון שורשים.

מעקב אחר התקדמות ההשרשה

זמני ההשתרשות משתנים בהתאם למין הצמח ולתנאי הסביבה, אך רוב הייחורים יפתחו שורשים תוך 2-6 שבועות. עקבו אחר הייחורים באופן קבוע לאיתור סימנים של צמיחת שורשים, אשר עשויים להופיע כגושים קטנים לבנים או חיוורים היוצאים מפיצולי הייחור. לאחר שהשורשים מפותחים היטב ואורכם מגיע ל- 1-2 סנטימטרים לפחות, הייחורים מוכנים להשתלה באדמה.

שתילה באדמה

הסירו בזהירות את הייחורים המושרשים מהמים ושתלו אותם בעציצים קטנים מלאים בתערובת עציצים מנקזת היטב.. השקו את הייחורים שנשתלו ביסודיות והניחו אותם במקום עם אור בהיר ועקיף. יש לאקלם בהדרגה את הצמחים בסביבתם החדשה כדי להפחית עקה הנלווית לשתילה מחדש..

סיכום

ייחור צמחי בית במים היא דרך פשוטה אך מתגמלת להרחיב את גינת הנוי ומגוון העציצים הביתי . בנוסף להנאה הנלווית לתהליך הוא יכול לחסוך לנו לא מעט משאבים ועלויות של רכישת צמחים חדשים ממשתלה.

דילוג לתוכן